Z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl infografik przedstawiających sylwetki osiemdziesięciu Bohaterów AK.

Podczas akcji zostali zaprezentowani dowódcy i szeregowi żołnierze, sztabowcy, członkowie oddziałów dywersyjnych, oficerowie wywiadu, kurierzy, łączniczki i osoby zaangażowane w produkcję konspiracyjnej broni lub obsługujące placówki przerzutów powietrznych. Ludzie wywodzących się ze Związku Walki Zbrojnej, Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej, Gwardii Ludowej PPS i innych organizacji zbrojnych działających przed scaleniem z AK w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce.

Przypomniano o tych, którzy ginęli w czasie wojny – w walce z Niemcami i Sowietami albo zostali zamordowani przez UPA, a także tych, którzy oddawali życie już po wojnie – kontynuując opór wobec nowego, komunistycznego zniewolenia lub byli mordowani przez UB za działalność w Polskim Państwie Podziemnym.

Przyjęto podawanie ostatniego potwierdzonego stopnia z czasów służby w kraju, nie uwzględniane są późniejsze awanse kombatanckie. Spośród odznaczeń uwzględniano jedynie Order Orła Białego oraz Order Wojenny Virtuti Militari – nadawany przez prawowite władze niepodległej Polski.

Od 12 lutego do 1 sierpnia 2022 kolejne infografiki były prezentowane w mediach społecznościowych IPN.

Źródło: IPN

Grafika: IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)