Jak podaje portal Kresy24.pl, znany w Polsce patostreamer i propagator teorii spiskowych Wojciech O. został oskarżony o napaść na Białorusina z powodu jego narodowości. Prorosyjski aktywista miał spryskać twarz obcokrajowca gazem pieprzowym, a dodatkowo nawoływał do nienawiści wobec Białorusinów.

Do tego incydentu doszło pod koniec maja 2021 roku w Bydgoszczy. Po wiecu Polaków i Białorusinów w obronie Białorusinów prześladowanych przez reżim Łukaszenki, O. dwukrotnie spryskał białoruskiego studenta Gleba Wajkula gazem pieprzowym. Później opublikował w Internecie nagranie wideo z ataku.

To nie koniec. Mężczyzna ma też odpowiadać za głoszenie stwierdzeń, że Żydzi otruli wskazanych polityków, przez co dochodziło do zniewolenia narodu polskiego. W trakcie wystąpień w Warszawie i Siemianowicach miał na sobie mundur z symbolem nawiązującym do SS.

Mężczyzna mówił też o przywódczyni demokratycznych sił Białorusi Swietłanie Tichanowskiej, nazywając ją „żydowską młodą damą”.

Materiały filmowe z udziałem Wojciecha O. są wykorzystywane przez białoruską propagandę, by udowodnić, że reżim Łukaszenki cieszy się poparciem za granicą.

Wojciech O. nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Źródło: kresy24.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)