W sobotę, 14 sierpnia, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, dowódcy i komendanci jednostek wojskowych oraz instytucji służb mundurowych oddali hołd bohaterom walk z bolszewikami podczas apelu pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Na grobach bohaterów zapłonęły znicze, a pod pomnikiem złożono wieńce.

Polegli, by Polska mogła trwać. To zaszczyt dla polskich żołnierzy, dla nas wszystkich, że zaraz po tym jak Oni zostaną wezwani do apelu, będziemy mogli stanąć obok Nich.

– powiedział Prezydent RP podczas przemówienia.

Co roku 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedną z największych i najbardziej znaczących bitew świata. Bitwa, rozegrana na przedpolach Warszawy, zadecydowała o zachowaniu polskiej niepodległości i zatrzymała pochód czerwonej zarazy na Europę Zachodnią. Do obrony przed bolszewikami przystąpiło całe polskie społeczeństwo. Ucichły partyjne kłótnie i spory, ustały strajki, każdy chciał mieć swój udział w tym wielkim zrywie. Tysiące mężczyzn i kobiet wstępowały ochotniczo do Wojska Polskiego. Z tej mobilizacji zaczął wyrastać czyn, który zrodził stutysięczną Armię Ochotniczą z gen. Józefem Hallerem na czele, a wokół walczących na froncie utkał żywą sieć tysięcy pracujących na rzecz zwycięstwa.

Źródło: IPN

fot. MN/BUWiM

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)