Eksperci OPI PIB (Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy) przygotowali wiele ciekawych raportów, które są dostępne za darmo na portalu radon.nauka.gov.pl. Z opublikowanych analiz wynika, że studia w Polsce cieszą się coraz większą popularnością wśród obcokrajowców. W 2021 r. w Polsce studiowało prawie 86 tys. cudzoziemców, z czego 52 proc. wybrało uczelnie niepubliczne.

Na portalu można znaleźć informacje dotyczące studentów zagranicznych w Polsce. W Polsce studiuje ich prawie 86 tys. Ponad połowa z nich pochodzi z państw sąsiadujących – przede wszystkim z Ukrainy (36 tys.) i Białorusi (11 tys.). Ciekawe jest jednak, że w 2021 r. wśród 10 najpopularniejszych krajów pochodzenia studentów zagranicznych znalazły się państwa afrykańskie – Zimbabwe i Nigeria. Większość słuchaczy zagranicznych wybiera, podobnie jak studiujący Polacy, studia stacjonarne. W przeciwieństwie do studentów z Polski częściej kształcą się oni na uczelniach niepublicznych. W 2021 r. zdecydowało się na nie 52 proc. cudzoziemców i 30 proc. Polaków.

RAD-on to wiarygodne źródło raportów opracowanych przez ekspertów OPI PIB. Można w nim znaleźć wiele ciekawych publikacji, zestawień i analiz na temat nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Na portalu dostępne są także publikacje dotyczące sztucznej inteligencji i nowych technologii cyfrowych.

Źródło: gov.pl

Grafika: NAWA

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)