Dziennikarzowi i działaczowi Związku Polaków Andrzejowi Poczobutowi postawiono nowe zarzuty. Polski działacz został dodatkowo oskarżony o „wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa Białorusi”. O tym poinformowało w środę niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Do poprzedniego zarzutu „wzniecania wrogości” dodano Poczobutowi również zarzuty „nawoływania do środków ograniczających (sankcji), których celem jest uszczerbek dla bezpieczeństwa narodowego

— czytamy w oświadczeniu BAŻ.

Jak podała telewizja Biełsat, polski działacz będzie odpowiadał za czyny, które w momencie ich popełnienia nie były przestępstwem. Odpowiedzialność karna za „wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa Białorusi” została wprowadzona dopiero jesienią 2021 roku, gdy Poczobut przebywał już w areszcie.

Andrzej Poczobut jest wieloletnim dziennikarzem i publicystą “Gazety Wyborczej”, “Głosu znad Niemna” oraz “Magazynu Polskiego”. Aktywnie działał na rzecz ochrony praw mniejszości polskiej na Białorusi. Jest autorem książki „System Białoruś”, w której opisana została geneza oraz funkcjonowanie autorytarnych rządów na Białorusi.

Źródło: TV Biełsat

Fot. Facebook/Andrzej Poczobut

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)