Do kolejnego aktu barbarzyństwa wobec polskich miejsc pamięci narodowej doszło we wsi Piaskowce w rejonie werenowskim. Zdewastowana została tablica pod krzyżem, upamiętniającym pomordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w 1945 r. żołnierzy AK. Od tablicy zostały tylko małe elementy widoczne na jednym ze zdjęć, które wysłał do redakcji portalu jeden z naszych czytelników.

Granitowa tablica została umieszczona pod krzyżem przy drodze Zieniewicze – Piaskowce. Na tablicy widniał znak polski walczącej i napis:

PAMIĘCI POLAKÓW POMORDOWANYCH W

PIASKOWCACH 12/13 MARCA 1945 R.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

W dniach 12-13 marca 1945 r. w Piaskowcach i okolicy Grupa Operacyjna NKWD w podstępny sposób zlikwidowała oddział partyzancki, mordując żołnierzy AK oraz jego dowódcę Franciszka Weramowicza „Kunę”. 

12 marca 1945 r. „Zieloni” (GO NKWD) przy użyciu noży, siekier i broni palnej przystąpili do likwidacji oddziału AK we wsi Piaskowce. Rano w sztabie „zielonych” zamordowali dowódcę Franciszka Weramowicza, w dzień w lesie obok wsi Dajnowa pomordowano wysłane patrole AK, a wieczorem zaczął się mord na mieszkańcach wsi Piaskowce.

Według dokumentów wówczas zginęło 36 osób. Zwłoki pomordowanych w Piaskowcach milicja przewiozła do Radunia na rozpoznanie. Zabici w patrolach zostali pochowani w lesie koło wsi Dajnowa. 

Symboliczne upamiętnienie w Piaskowcach powstało w październiku 2011 r. dzięki staraniom Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej na czele z Aleksandrem Kołyszko.

Źródło: wb24.org, flickr.com/polandmfa

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)