Złożeniem kwiatów na grobach polskich żołnierzy przedstawiciele ambasady RP w Mińsku upamiętnili 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy wzięli udział chargé d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski, dyr. Instytutu Polskiego Cezary Karpiński i przedstawiciel Straży Granicznej płk Marek Gierasimiuk.

Dokładnie 83 lata temu, 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. O 4.45 Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte. Pomimo wyraźnej przewagi liczebnej oddziałów niemieckich, polskim żołnierzom udało się bronić przez siedem dni. Walki trwały na całej szerokości granicy, na lądzie, wodzie i w powietrzu. Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce ok. 1,6–1,8 mln żołnierzy oraz tysiące czołgów i samolotów. Polacy dysponowali wyraźnie mniejszymi siłami – około miliona żołnierzy i zaledwie setki samolotów i czołgów. Przewaga ta pozwoliła Niemcom na szybkie przełamanie głównej linii polskiego oporu.

Poza prowadzeniem działań wojennych Niemcy od samego początku agresji na Polskę, dokonywali masowych zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach. Tysiące ofiar pochłonęły również naloty na miasta, kolumny uciekinierów, jak również pacyfikacje wsi.

Źródło: wb24.org, muzeum1939.pl

Fot. Twitter/@PLinBelarus

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)