„Miało ich nie być, mieliśmy o nich nie pamiętać – do dziś nie odnaleźliśmy wielu, choć nie ustajemy w działaniach, by odnaleźć wszystkich. Na szczęście pamięć o bohaterach przetrwała i dzięki nim przetrwała też Polska” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński w czasie uroczystości odsłonięcia największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.

– Ludzie, którzy szli do powstań wiedzieli, że mogą umrzeć i byli gotowi umrzeć za Ojczyznę. Wiedzieli, że losy narodów, wspólnot narodowych i kulturowych zależą od gotowości poświęcenia swojego życia za Ojczyznę, do gotowości ostatecznej, od wierności wartościom najważniejszym. Właśnie z tego powstawała Polska – tyle razy gnębiona i przechodząca tragiczne losy, a potrafiąca się odradzać z tej gotowości do poświęceń ostatecznych – wskazał szef resortu kultury.

Minister Gliński wspomniał o istniejącym już od lat, prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W swoim przemówieniu zapowiedział również otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, którego misją jest przywracanie zbiorowej pamięci o dziele życia rtm. Witolda Pileckiego, jego żony oraz upamiętnienie zasług całej rodziny Pileckich.

***

Pomnik w Mielcu powstał z inicjatywy mieleckiego Stowarzyszenia Klubu Historycznego ,,Prawda i Pamięć” w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Prace nad nim trwały 7 lat, z czego 2 lata zajęła budowa i montaż poszczególnych elementów.

Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz Józef Opala, który w całej konstrukcji zawarł wiele elementów symbolicznych. Konstrukcja składa się z trzech głównych części. Najwyższa z nich to kolumna z granitu o wysokości ok. 6,5 m. Ta część pomnika została nazwana przez jego twórcę „Drzewem Życia” i ma symbolizować trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem. Końcówka jego prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i komunizmu elitę polskiego społeczeństwa.

Wokół „Drzewa Życia” umieszczono wyłaniające się z „lasu zapomnienia” wykonane z brązu figury przedstawiające: płk. Aleksandra Rusina „Rusala”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, chor. Wojciecha Lisa „Mściciela”, płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, Janinę Przysiężniak „Jagę”, por. Leona Wanatowicza „Borutę”, rtm. Witolda Pileckiego „Witolda”, ks. Władysława Gurgacza „Sema”, ppłk. Waleriana Tumanowicza „Jagodzińskiego”, gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ppor. Anatola Radziwonika „Olecha”, mjr. Dragana Sotirovića „Drażę”. To jedyny w swoim rodzaju pomnik, który poświęcony jest aż 12 Żołnierzom Wyklętym – zarówno tym lokalnym, jak i znanym na skalę ogólnopolską.

W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Wyklętych. Ma to symbolizować obecność Maryi przy Żołnierzach. Dodatkowo przed podstawą pomnika zamontowano reliefy największych organizacji podziemnych NSZ, AK i WiN.

Źródło, foto: gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)