13 września 2022 r., o godz. 18:30 w Ratuszu Wileńskim (ul. Didžioji 31), z okazji Roku Romantyzmu, odbędzie się koncert ballad Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina.

Program koncertu pt. Ballady Mickiewicza i Chopina w kontekście tradycji ludowej nawiązuje do 17 – letniej znajomości Chopina i Mickiewicza. Przedstawia wzajemne relacje artystyczne kompozytora i poety, ukryte w ich balladach ,czasem trudne wręcz do zwerbalizowania. Ukazuje „muzyczność” ballad Mickiewicza i „poetyckość” ballad Chopina.

U obu twórców spotkanie z folklorem w dużym stopniu wpłynęło na ich twórczość artystyczną. Ludowe obrzędy wzbogacone pieśniami i muzyką instrumentalną, baśnie, podania i legendy – to wszystko towarzyszyło im już od wczesnego dzieciństwa. W prastarych formach ludowej kultury szukali inspiracji dla swych dzieł. Projekt Ballady Mickiewicza i Chopina w kontekście tradycji ludowej przedstawia wybrane ballady Adama Mickiewicza ze zbioru „Ballady i romanse”.

Organizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Ratusz Wileński, Fundacja Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami. Projekt dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Koncert ballad Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina
Ratusz Wileński
13 września 2022 r., godz. 18:30
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona
Data:
13.09.2022 – 18:30

Źródło: wilnoteka.lt

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)