Władze zamierzają zlikwidować zjednoczenie społeczne „Polska Macierz Szkolna”. To jedna z najstarszych polskich organizacji na Białorusi. Głównym celem PMS było “…szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim…”. Liceum Społeczne działające przy oddziale PMS w Grodnie było jedną z największych polskich placówek oświatowych na świecie.

Represje wobec Polskiej Macierzy Szkolnej rozpoczęły się w 2021 roku. Reżim oskarżył organizację o prowadzenie nielegalnej działalności oświatowej, za co została ukarana grzywną w wysokości 300 000 rubli, a inspekcja podatkowa zażądała jeszcze spłaty 500 tysięcy rubli białoruskich (obecnie 917 tysięcy złotych) rzekomo zaległych podatków.

Organizacja została zmuszona do zarejestrowania nowego podmiotu prawnego, by móc kontynuować działalność oświatową, ale ani to, ani spłacenie ogromnych kar nie pomogło. Dziś Sąd Najwyższy Republiki Białoruś rozpocznie rozpatrywanie sprawy dotyczącej likwidacji PMS.

Polska Macierz Szkolna na Białorusi jest drugą najważniejszą organizacją Polaków na Białorusi. Organizacja została reaktywowana w 1995 roku. Również od tego roku rozpoczęło działalność związane z nią Liceum Społeczne. PMS jest organizacją ogólnokrajową, której główny cel to rozwój szkolnictwa polskiego na Białorusi, a siedziba jej Zarządu Krajowego mieści się w Grodnie. Jej filie i oddziały funkcjonują w wielu miastach na Białorusi. Przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie działa, powstała w 2002 r., organizacja młodzieżowa Wspólnota „Młoda Polonia”. Wieloletnim prezesem Stowarzyszenia „Polska Macierz Szkolna na Białorusi” był Stanisław Sienkiewicz.

Źródło: wb24.org, belsat.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)