Wystawa przybliżyła warszawiakom działalność Armii Krajowej na Nowogródczyźnie. Poświęcona jest dokonaniom 77. Pułku Piechoty AK z Okręgu Nowogródek w walce o niepodległość Polski z sowieckim i niemieckim najeźdźcą.

Wystawa powstała z okazji tegorocznej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci Żołnierzy 77. Pułku Piechoty Wojska Polskiego i 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej okręgu Nowogródek oraz Mieszkańców Ziemi Lidzkiej.

Jest to dobra okazja do ukazania jeszcze jednego nowogródzkiego zgrupowania AK, którego losy związane są z historią Powstania Warszawskiego, tj. Zgrupowania Stołpeckiego por. Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny”. Formacja ta w sierpniu i wrześniu 1944 roku walczyła w Puszczy Kampinoskiej i na Żoliborzu.

fot. glosznadniemna.pl

Za przygotowanie materiału ikonograficznego i podpisy, odpowiada dr Kazimierz Krajewski – Prezes Nowogródzkiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, polski historyk specjalizujący się w historii Polski i powszechnej XX wieku, autor wielu historycznych publikacji książkowych Opracowanie wystawy od strony artystycznej zostało powierzone Grzegorzowi Pfeiferowi – projektantowi wielu albumów dotyczących działalności AK na Kresach Wschodnich, a także tablic upamiętniających wydarzenia patriotyczne.

Źródło: studiowschod.pl, glosznadniemna.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)