Białoruska propagandowa telewizja pokazała fragment rekonstrukcji wojskowo-historycznej pt. „Wyzwolenie majątku od polskich panów we wrześniu 1939 roku”. Na wideo widać, jak jeden z aktorów antypolskiego widowiska, profanuje polską flagę i wyrzuca portret Józefa Piłsudskiego.

Przedstawienie odbyło się w Homlu 17 września z okazji tzw. “Dnia Jedności Narodowej”. Jest to nowe święto, które reżim ustanowił w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Według scenariusza rekonstrukcji pod dom “białopolaka”, czyli przeciwnika ustroju komunistycznego, podjeżdżają funkcjonariusze NKWD. Dochodzi do wymiany ognia, po czym Rosjanie wkraczają do budynku i wyprowadzają gospodarza.

Mężczyzna próbuje uciec, ale funkcjonariusze skutecznie to uniemożliwiają, po czym enkawudzista wchodzi na balkon i pokazowo zrzuca z balkonu portret Józefa Piłsudskiego i polską flagę, a w jej miejscu zawisa flaga Związku Radzieckiego.

Autorem scenariusza rekonstrukcji był szef klubu wojskowo-historycznego „63 klub strzelców zmotoryzowanych NKWD” Maksim Bułanczikow.

Źródło: o2.pl, wb24.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)