W Zakopanem zainaugurowano I Zjazd Integracyjny Środowisk Kresowych. Wydarzenie, odbywające się po raz pierwszy, skupiło młodych Polaków z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Spotkanie było doskonałą okazją do rozwijania swoich pasji, nabycia wiedzy na temat Kresów, a także nawiązania przyjaźni między rodakami.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: rzecznik prasowy Ministra Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak, przedstawiciel Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Nikodem Polak, przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Patryk Panasiuk, prezes Fundacji Instytut Suwerennej Patryk Szulak oraz prezes Fundacji Instytut Rzeczypospolitej Krystian Jaworski.

Ideą zjazdu jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych Polaków z krajów byłego ZSRR do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o tematach ważnych dla kresowej młodzieży.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Młode Kresy. Organizacja została powołana w 2015 roku przez aktywistów wywodzących się ze środowiska „Polacy Grodzieńszczyzny”, którzy przyjechali do Polski zdobywać wykształcenie na polskich uczelniach. Do Polaków z Białorusi w budowaniu nowej organizacji dołączyli ich rodacy z Litwy i Ukrainy.

 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030

Źródło: wb24.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)