Dziś w Londynie odbył się pogrzeb słynnej “dziewczyny ze zdjęcia IPN”, Marii Grabowskiej z domu Chłusewicz. Archiwalne zdjęcie młodej Polki w mundurze zostało opublikowane w marcu 2021 r. Apel z prośbą o pomoc w identyfikacji zdjęcia odbił się wówczas szerokim echem, wywołując niezwykle żywą i szybką reakcję internautów.

Fotografia z 8 czerwca 1943 roku ukazuje moment, w którym Maria, wówczas znana jako Maria Barr, odbierała od króla Jerzego VI Distinguished Flying Cross. To odznaczenie zostało przyznane pośmiertnie jej mężowi, dowódcy eskadry Philipowi Rexowi Barr-Barcińskiemu, który zginął podczas misji bojowej nad Belgią 7 listopada 1942 roku. Maria miała wtedy 20 lat.

Urodzona w Grodnie w 1923 roku, Maria Chłusewicz była córką płk. Benedykta Chłusewicza, zawodowego oficera i weterana wojny polsko-bolszewickiej. W 1939 roku jej ojciec pełnił funkcję szefa sztabu Okręgu Korpusu III w Grodnie. Po ucieczce do Francji w 1940 roku dowodził 1. Półbrygadą w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich i brał udział w walkach o Narwik.

Maria ponownie wyszła za mąż, tym razem za oficera 1. Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych, kapitana Stanisława Grabowskiego. Rodzina Chłusewiczów, nie mogąc wrócić do swoich rodzinnych stron, które zostały przejęte przez Związek Radziecki, osiadła w Anglii. Maria Grabowska zmarła w Chichester w wrześniu 2018 roku, w wieku 95 lat.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się na cmentarzu Gunnersbury, gdzie urnę z prochami Marii Grabowskiej złożono w grobie jej męża Stanisława Grabowskiego. W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele polskiego rządu.

Źródło: IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)