Dziś w Londynie odbył się pogrzeb słynnej “dziewczyny ze zdjęcia IPN”, Marii Grabowskiej z domu Chłusewicz. Archiwalne zdjęcie młodej Polki w mundurze zostało opublikowane w marcu 2021 r. Apel z prośbą o pomoc w identyfikacji zdjęcia odbił się wówczas szerokim echem, wywołując niezwykle żywą i szybką reakcję internautów.
Fotografia z 8 czerwca 1943 r. przedstawia Marię, noszącą jeszcze wtedy nazwisko Barr, chwilę po odebraniu z rąk króla Jerzego VI odznaczenia Distinguished Flying Cross, przyznanego pośmiertnie jej mężowi Sqn Ldr Philipowi Rexowi Barr-Barcińskiemu, poległemu w locie bojowym nad Belgią 7 listopada 1942 r. W chwili wykonania zdjęcia Maria miała 20 lat.
Maria Chłusewicz urodziła się w Grodnie w 1923 r. Jej ojciec płk Benedykt Chłusewicz – zawodowy oficer, weteran wojny bolszewickiej – w 1939 r. był szefem sztabu Okręgu Korpusu III w Grodnie. Po przedostaniu się do Francji w 1940 r. dowodził 1. Półbrygadą w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich i brał udział w walkach o Narwik.
Maria ponownie wyszła za mąż za oficera polskiej 1. Dywizji Pancernej kpt. Stanisława Grabowskiego. Rodzina Chłusewiczów, nie mogąc powrócić w rodzinne strony zagarnięte przez Sowietów, pozostała w Anglii. Maria Grabowska zmarła we wrześniu 2018 r. w Chichester w wieku 95 lat.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się na cmentarzu Gunnersbury, gdzie urnę z prochami Marii Grabowskiej złożono w grobie jej męża Stanisława Grabowskiego. W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele polskiego rządu.
⬛️ Na cmentarzu Gunnersbury w Londynie pochowano śp. Marię Grabowską (primo voto Barr) – bohaterkę fotografii z #ArchiwumIPN, opublikowanej w 2021 w mediach społecznościowych #IPN z prośbą o pomoc w identyfikacji. W uroczystości wziął udział wiceprezes IPN dr hab. K. #Polejowski. pic.twitter.com/g2BQWncB70
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) September 28, 2022
Źródło: IPN