Podczas II wojny światowej Polacy walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej chce przypomnieć o bohaterskim czynie polskich lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzach spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w ponad 50 krajach na całym świecie będzie wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Wystawa zostanie przetłumaczona na ponad 20 języków świata i zaprezentowana na 6 kontynentach.

Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z naszą historią. W każdym państwie czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna ekspozycja lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego podczas walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich historii jest dużo więcej.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy online!

Źródło: IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)