205 lat temu, 1 października 1817 r., w Wilnie powstało Towarzystwo Filomatów (z gr. “miłośnicy nauki”). Była to jedna z pierwszych niezależnych organizacji studenckich w historii Polski. Filomaci są zazwyczaj kojarzeni z osobą Adama Mickiewicza.

Towarzystwo Filomatów, tajna organizacja założona przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, miało na celu samodoskonalenie, wspieranie się nawzajem w nauce oraz rozwijanie umiejętności pisarskich. Wśród sześciu założycieli tej grupy znajdowali się: Józef Jeżowski, który był prezesem, Erazm Poluszyński, pełniący funkcję wiceprezesa i skarbnika, Tomasz Zan jako sekretarz, a także Adam Mickiewicz, Onufry Pietraszkiewicz i Brunon Suchecki.

Towarzystwo stworzyło własny kodeks zasad moralnych i utworzyło sieć podległych organizacji z szerokim zakresem celów i działań. Filomaci z Wilna promowali kultywowanie narodowych tradycji i kultury. Koniec działalności Towarzystwa nastąpił w wyniku dochodzenia dotyczącego tajnych stowarzyszeń młodzieży i studentów Uniwersytetu Wileńskiego, które przeprowadził kurator Nikołaj Nowosilcow w latach 1823–1824.

Źródło: bliskopolski.pl

Fot. Polskie Radio

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)