XIV edycja międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci dobiegła końca. Festiwal NNW to nie tyko festiwal filmowy, ale miejsce, w którym można dotknąć historii. W tym roku podczas 200 wydarzeń i 100 projekcji filmowych zostały pokazane różne drogi ku wolności.

W trakcie gali Festiwalu NNW wręczono wiele nagród, oto te najważniejsze. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężył film „Mauretańczyk” w reż. Kevina Macdonalda (Wielka Brytania/USA), zaś w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych jury nagrodziło film „Plai. Droga przez góry” w reż. Evy Dzhyshyashvili. W konkursie polskich filmów dokumentalnych nagrodę Złoty Opornik zdobył film Eugeniusza Starky’ego „1939 – Oblężenie Warszawy”. Najlepszym dokumentem radiowym okazało się słuchowisko „Obraza obrazu” Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. W konkursie wideoklipów zwyciężył wideoklip „Dużo małych cudów” w reż. Pawła Milewskiego i Kamila Ruszkowskiego. Platynowy Opornik – nagrodę za całokształt twórczości odebrał Mirosław Chojecki, wydawca i producent filmowy.

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się najnowszą historią. To miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć historię na ekranie, ale gdzie można o filmach i historii dyskutować, uczestniczyć w wydarzeniach specjalnych i spotkaniach ze świadkami historii. Co roku, w ciągu czterech festiwalowych dni, prezentowanych jest ponad sto produkcji filmowych – kina światowego, europejskiego i polskiego – ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów, jak i indywidualnej wolności każdego człowieka.

Źródło: IPN, gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)