Nowym przewodniczącym Federacji Mediów Polskich na Wschodzie został członek Zarządu Fundacji Młode Kresy, dziennikarz “Kuriera Wileńskiego” Rajmund Klonowski. Podczas zjazdu wybrano także nowy skład zarządu i rady Federacji.

Zjazdy Federacji Mediów Polskich na Wschodzie to miejsce wymiany doświadczeń dziennikarzy polskiej prasy działającej w krajach dawnego bloku wschodniego. Tegoroczny, dziewiąty już zjazd odbył się w Warszawie w dniach 6–8 października. Dominowała na nim tematyka wojny informacyjnej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wśród kluczowych tematów tegorocznych paneli znalazły się troska mediów o wizerunek Polski za granicą, presja mediów rosyjskich w krajach bałtyckich, zagrożenia i wyzwania polskich mediów na Ukrainie i Białorusi oraz ich rola w obliczu agresji rosyjskiej.

Dzisiaj rola mediów polskich, w tym mediów na Wschodzie, jest szczególnie istotna. Poza wojną faktyczną, która toczy się na terenach Ukrainy, mamy do czynienia z wojną informacyjną. Wiemy jak agresywne i jak skuteczne są media rosyjskojęzyczne, w związku z tym powinniśmy przedstawiać im jako odpór ofertę medialną nie tylko w językach narodowych, czyli po ukraińsku, po białorusku czy w językach tych krajów, gdzie propaganda rosyjska jest szczególnie obecna, ale również w językach mniejszości, czyli także w polskim. I tutaj polskie media mają przed sobą wielkie zadanie

– powiedział Michał Dworczyk, członek Rady Ministrów.

W obradach zjazdu, odbywających się 7 października, wzięli udział wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, przedstawiciele redakcji zrzeszonych w Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, a także eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej. Obecni byli także prezesi Fundacji «Wolność i Demokracja», Fundacji «Pomoc Polakom na Wschodzie» oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

Zjazd został zorganizowany przez Fundację «Wolność i Demokracja» oraz Fundację «Pomoc Polakom na Wschodzie» ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Źródło: monitorwolynski.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)