Brytyjski historyk Roger Moorhouse odebrał wczoraj nagrodę w Konkursie Historycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kategorii «najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski». Nagrodę za książkę ‘Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi’ wręczył Brytyjczykowi minister spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau.

“Jestem zaszczycony, że otrzymałem dziś w Łodzi nagrodę historyczną polskiego MSZ za 2020 z rąk ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Zostałem doceniony za moją książkę Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” – poinformował Moorhouse na Twitterze.

Książka opowiada o podjętej przez Rzeczpospolitą obronie po tym, gdy została zaatakowana we wrześniu 1939 roku oraz opisuje i szczegółowo analizuje okrucieństwa popełnione podczas pierwszego etapu II wojny światowej przez Niemców.

Wedle autora polska wojna obronna 1939 r. nigdy nie przebiła się do powszechnej świadomości na Zachodzie, czego konsekwencją są szkodliwe mity na ten temat, które mają przełożenie na współczesne stosunki międzynarodowe.

We wrześniu 2020 roku Moorhouse został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.

Źródło: londynek.net/PAP

Fot. Ruda Maruda

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)