W czwartek, 13 października w Warszawie odbyło się spotkanie z Rusłanem Kulewiczem, najszybszym dziennikarzem Grodna, autorem książek „Jedno miasto, różne wspomnienia” oraz „Historie z grodzieńskich ulic”. Podczas spotkania odbył się również pokaz filmu “Ostatni świadkowie starego Grodna” – opowiadający o życiu w przedwojennym Grodnie oraz o agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r.

W trakcie spotkania autor podzielił się wspomnieniami mieszkańców starego Grodna oraz licznymi fotografiami z domowych archiwów, na których można było zobaczyć miejskie krajobrazy, przykłady dawnej mody, sceny z życia codziennego grodnian w okresie międzywojennym.

Spotkanie odbywało się w ramach Zjazdu Fundacji Młode Kresy dotyczącego sytuacji Polaków na Wschodzie. Uczestnicy spotkania poruszyli również temat obecnej sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi, w świetle nasilających się represji ze strony białoruskich władz.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Młode Kresy. Partnerem była Fundacja Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica. Partnerami medialnymi były portale informacyjne Wirtualna Białoruś 24 i MOST Media.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)