Dziś, 18 października, w święto patrona pracowników służby zdrowia św. Łukasza Ewangelisty na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający medyków pracujących w czasie pandemii i ofiary COVID-19. Rzeźba została wykonana ze stali z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Autorem rzeźby “Drzewo życia” jest prof. Karol Gąsienica-Szostak.

Dzień odsłonięcia rzeźby również nie został wybrany przypadkowo. To święto patrona służby zdrowia św. Łukasza Ewangelisty, a sama symbolika “Drzewa życia” wywodzi się z biblijnego rajskiego drzewa, którego owoce miały zapewniać nieśmiertelność. Samo drzewo natomiast jest kulturowym wzorem odradzania się przyrody, a jednocześnie przemijania ludzkiego losu. Jest kojarzone z siłą, wielkością i długowiecznością.

Idea powstania “Drzewa życia” pochodzi od “Akrobatów” – rzeźby ustawionej kilka lat temu w Krakowie także autorstwa prof. Karola Gąsienicy-Szostaka. Tamta symbolizowała element współzależności i utrzymywania równowagi, także w wymiarze lekarz-pacjent.

Źródło: wb24.org/uj.edu.pl

Fot. facebook.com/nssukrakow

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)