Pałac Radziwiłłów w Zdzięciole (obecnie Dziatłowo) w obwodzie grodzieńskim został ponownie wystawiony na licytację. Informacja o tym pojawiła się na stronie internetowej Państwowego Komitetu Majątkowego Białorusi. Jak podała gazeta “Wieczernij Grodno”, pałac można kupić za trzy kwoty bazowe, czyli za 96 rubli (188 PLN). Poprzednie licytacje zakończyły się niepowodzeniem.

Pałac ma dwie kondygnacje, budynek jest niezamieszkany, ale posiada kanalizację, prąd, ogrzewanie i wodę. Bonusem do pałacu są cztery budynki gospodarskie i piwnica. Łączna powierzchnia siedziby przekracza 1,5 tys. mkw. Aukcja zaplanowana jest na 29 listopada. Zgodnie z białoruskim prawem nabywca działki będzie miał możliwość dzierżawy gruntu przez 50 lat, a odrestaurowany pałac będzie musiał wykorzystywać jako obiekt medyczny, edukacyjny, naukowy lub sportowy.

Pałac zbudowany został najprawdopodobniej dla ks. Michała Radziwiłła ok. poł. XVIII w., został wzniesiony na miejscu wcześniejszego zamku Ostrogskich. W k. XVIII w. przebudowali go Sołtanowie, a po konfiskacie dóbr pałac był zamieniony na koszary kawaleryjskie, a następnie na więzienie. W okresie międzywojennym mieściła się w nim szkoła. Po II wojnie światowej umieszczono tu szpital miejski

Źródło: nashaniva.com/radzima.org

Fot. Anastasia Danilovich/Planeta Belarus

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)