W niedzielę już po raz 14 w wielu miejscach pamięci narodowej zapłonęły znicze. Celem akcji było upamiętnienie ofiar okupacji niemieckiej, zamordowanych w pierwszych miesiącach wojny.

Tradycyjnie, tego dnia Wielkopolanie, mieszkańcy Pomorza, Dolnego Śląska i Kujaw odwiedzili miejsca i upamiętnienia wybitnych przedstawicieli danej społeczności.

Znicze zapalili m.in. uczniowie wraz z nauczycielami i rodzinami, przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy muzeów regionalnych, członkowie stowarzyszeń patriotycznych.

Od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków na zachodnich ziemiach Polski. Niemcy wprowadzili tu znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tylko do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit, a głód, terror i eksterminacja stały się przez kolejne lata codziennym doświadczeniem mieszkańców. Była to część większej operacji mającej na celu eksterminację polskich elit i w konsekwencji pozbawienie Polski warstwy przywódczej.

Podsumowanie akcji „Zapal znicz pamięci” odbędzie się podczas Koncertu Zaduszkowego w Teatrze Muzycznym w Poznaniu 30 października 2022 r.

Źródło: IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)