Wczoraj w Toruniu odsłonięto kolejną tablicę z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Poświęcenia dokonał biskup toruński Wiesław Śmigiel.
Narażali swoje życie, by uratować życie innych. Uratować przed Holokaustem, przed śmiercią z rąk niemieckich oprawców. Ginęli za pomoc, za gest miłości.
– Polacy byli mordowani za to, że chcieli pomóc innym w strasznej tragedii, strasznej przemocy. Tylko za to. Za podanie kawałka chleba
– podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
W Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odsłonięto kolejną tablicę z nazwiskami 🇵🇱Polaków, którzy w czasie #IIWŚ oddali życie ratując 🇮🇱Żydów.
Fot. Katarzyna Cegielska pic.twitter.com/Y96nM5iaDi
— Park Pamięci Narodowej – National Remembrance Park (@ParkPamieci) October 25, 2022
Polacy ratujący Żydów ryzykowali swoim życiem i życiem swoich rodzin. Rodzina Ulmów, których nazwisko także tutaj widziałem, to symbol heroizmu i wielkiego poświęcenia. Polska może i powinna być dumna z tych szlachetnych i odważnych ludzi – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
– powiedział Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom działającej pod kryptonimem „Żegota”. Organizacji, która ma swoje fundamenty w Polsce. Powstała z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej.
Pamięć o Polakach ratujących Żydów pielęgnują w sposób szczególny Kaplica Pamięci Polskich Męczenników w toruńskim sanktuarium oraz Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. To żywe pomniki polskiej historii. Heroiczna postawa Polaków pozwoliła uratować nawet 200 tys. ludzkich istnień.
Źródło: TV Trwam News
Fot. Katarzyna Cegielska/RIRM