Wczoraj w Toruniu odsłonięto kolejną tablicę z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Poświęcenia dokonał biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Narażali swoje życie, by uratować życie innych. Uratować przed Holokaustem, przed śmiercią z rąk niemieckich oprawców. Ginęli za pomoc, za gest miłości.

– Polacy byli mordowani za to, że chcieli pomóc innym w strasznej tragedii, strasznej przemocy. Tylko za to. Za podanie kawałka chleba

– podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Polacy ratujący Żydów ryzykowali swoim życiem i życiem swoich rodzin. Rodzina Ulmów, których nazwisko także tutaj widziałem, to symbol heroizmu i wielkiego poświęcenia. Polska może i powinna być dumna z tych szlachetnych i odważnych ludzi – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

– powiedział Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom działającej pod kryptonimem „Żegota”. Organizacji, która ma swoje fundamenty w Polsce. Powstała z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej.

Pamięć o Polakach ratujących Żydów pielęgnują w sposób szczególny Kaplica Pamięci Polskich Męczenników w toruńskim sanktuarium oraz Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. To żywe pomniki polskiej historii. Heroiczna postawa Polaków pozwoliła uratować nawet 200 tys. ludzkich istnień.

Źródło: TV Trwam News

Fot. Katarzyna Cegielska/RIRM

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)