Białoruś wycofała zdecydowaną większość swoich wojsk, które stacjonowały wcześniej przy granicy z Polską i Ukrainą. Poinformowała o tym grupa monitorującą ruchy rosyjskiej i łukaszenkowskiej techniki wojskowej “Białoruski Hajun”. 

Według grupy główne siły zostały wycofane z Brześcia, Ziabrauki, Jelska, Lelczyc, Iwanowa, Stolina, Łunińca i Witebska. Zarejestrowano ruch eszelonów wojskowych następujących jednostek:

6. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej z poligonu Brzeskiego i z Ziabrauki do miejsca stałego rozmieszczenia w Grodnie.
11. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej z Jelska i Lelczyc do stałej lokalizacji w Słonimiu.
5. Samodzielnej Brygady Sił Specjalnych z Iwanowa do Borysowa i z Łunińca do Zasłonowa.
103. Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej Gwardii z Witebska do Ziabrauki.
W większości przypadków wymienione jednostki przewoziły pojazdy gąsienicowe.

W rzeczywistości dzisiaj grupa monitorująca widzi, że rzeczywiście większość sprzętu Sił Zbrojnych Republiki Białorusi z obszarów przygranicznych wróciła do miejsc stałego rozmieszczenia. Z wyjątkiem 103 Brygady Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Republiki Białoruś Białorusi, która przybyła do Ziabrauki. Reszta sił została rozlokowana wzdłuż głównych dróg

– podkreślono w raporcie grupy monitorującej.

Na początku października na Białoruś przybyły ponadto 64 platformy do transportu rosyjskiego sprzętu wojskowego. Przeznaczone były do ​​załadunku i eksportu do Federacji Rosyjskiej reaktywowanego kołowego i gąsienicowego sprzętu wojskowego z białoruskich magazynów.

W tym samym czasie dziennikarze przeanalizowali zdjęcia satelitarne z białoruskiego lotniska Ziabrauka i doszli do wniosku, że przybywają tam rosyjskie wojska i nowy sprzęt. Zdjęcia satelitarne z 16 października pokazały, że liczba ciężarówek wojskowych na lotnisku wzrosła, a teren obozu wojskowego poszerzył się.

Źródło: Unian/east24.info

Fot. warfor.me

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)