Na Białorusi z inicjatywy władz do 28 października zniszczono lub zbezczeszczono 13 miejsc polskiej pamięci narodowej, w tym groby wojenne, pomniki i tablice pamiątkowe. Poinformowała o tym zastępca dyrektora Departamentu Wschodniego polskiego MSZ Anna Kostrzewa-Misztal, pisze agencja BPN.

Jak podkreśliła Anna Kostrzewa-Misztal, takich „kreatywnych” działań, które byłyby wrażliwe w stosunkach jakichkolwiek państw i narodów, „nie można interpretować inaczej, niż skierowane przeciwko Polsce”.

Niszczenie polskich grobów i miejsc pamięci na Białorusi rozpoczęło się w czerwcu. Nie wszystkie przypadki są zgłaszane terminowo.

W ciągu ostatnich miesięcy zdewastowano sześć cmentarzy żołnierzy Armii Krajowej poległych w walkach z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Wandale działali na polecenie białoruskich władz, do niszczenia pomników używali buldożerów. Choćby w sierpniu doszło do dewastacji cmentarza AK w Surkontach na Białorusi. Z kolei w lipcu media informowały o zbezczeszczeniu cmentarza w Stryjówce na wschód od Grodna.

Źródło: wb24.org/zerkalo.io/pr24.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)