2 listopada w Ostrowi Mazowieckiej, w zabytkowym, odrestaurowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej zostanie otwarta wystawa stała, ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – “ochotnika do Auschwitz”.

To właśnie tu wychowała się Maria Ostrowska, z którą Witold Pilecki wziął ślub w miejscowym kościele. Po wybuchu wojny miasto znalazło się na granicy Generalnego Gubernatorstwa i Związku Sowieckiego. Maria Pilecka schroniła się tu wraz z dziećmi, tu także mieszkała w czasie służby Witolda w armii Andersa i jego sfałszowanego procesu przed komunistycznym sądem.

Choć Pileccy przed wojną mieszkali w majątku Sukurcze nieopodal Lidy (ob. Białoruś), to – jak zaznaczają twórcy muzeum – budynek w Ostrowi Mazowieckiej to jedyne miejsce w obecnych granicach Polski, które możemy nazwać “domem” rodziny Pileckich.

– Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego “superbohatera”, lecz także jako zwykłego człowieka – mówi Karol Madaj, dyrektor muzeum. – Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter.

Jak podkreśla dyrektor placówki, ekspozycja ma być również przyczynkiem do powiązania postaci Pileckiego z historią lokalną.

Witold Pilecki z żoną i dziećmi, Ostrów Mazowiecka, 1934 r....

Witold Pilecki z żoną i dziećmi, Ostrów Mazowiecka, 1934 r. (fot. Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii)

– W soczewce historii miasta pokazujemy też losy Polski oraz dzieje Zagłady – bezprecedensowej zbrodni, o której informowały raporty Pileckiego z KL Auschwitz, a której jeden z pierwszych aktów rozegrał się nieopodal siedziby muzeum – wyjaśnia.

Witold i Maria Pileccy na tle historii miasta, czyli wystawa stała

Wystawa “O Marii i Witoldzie Pileckich” zaaranżowana została na trzech poziomach historycznego domu, wybudowanego w 1901 roku przez Konstantego Ostrowskiego – ojca Marii Pileckiej. Na parterze i poddaszu autorzy przedstawili historię Marii, także w okresie po śmierci jej męża. Pokazali również jej najbliższą rodzinę i miasto.

Postać rotmistrza na różnych etapach jego życia została zaprezentowana w ośmiu salach podziemnej części. Zbiory pochodzą z kolekcji zakupionych od działających przez dziesięciolecia historyków, część pamiątek została przekazana przez mieszkańców miasta.

– Na wystawie znalazły się cenne pamiątki związane z życiem Witolda Pileckiego – obiekty, które nie tylko ilustrują historię, ale także są jej niemymi świadkami. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych są drzwi pochodzące z mieszkania na warszawskim Żoliborzu, w którym Pilecki dał się aresztować, i tym samym rozpoczął swoją misję w KL Auschwitz. Widać w nich zalaną żywicą dziurę z kulą karabinową z Powstania Warszawskiego – wskazuje Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, kuratorka wystawy.  – Szczególne podziękowania należą się Andrzejowi i Krzysztofowi Pileckim, a także Markowi Ostrowskiemu za udostępnienie nam tych cennych artefaktów.

Źródło: polskieradio.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)