Tylko w ciągu jednej nocy 29/30 października 1937 roku, w piwnicach więzienia NKWD w Mińsku rozstrzelano ponad stu przedstawicieli białoruskiej inteligencji. W niedzielę Białorusini w Polsce zorganizowali obchody upamiętniające tragiczną rocznicę.

W Warszawie Muzeum Wolnej Białorusi zorganizowało prezentację książki „(Nie)rozstrzelani”, w której zebrano życiorysy, wybrane dzieła i archiwalne zdjęcia białoruskich pisarzy represjonowanych przez stalinowski reżim.

Ponadto podczas prezentacji wystąpili pisarze Wasyl Drańko-Majsiuk i Alena Bajarawa, muzycy Aleś Dzianisau, zespoły rockowe Relikt i Chornabrova. Wydarzenie wsparł przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszka.

„Zabici, ale nie zapomniani” – pod tym hasłem odbyły się obchody „Nocy rozstrzelanych poetów” w Krakowie.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 13:00 przedstawieniem dla dzieci. I skończyła się wieczorem. Podczas pikiety na krakowskim rynku czytano wiersze zamordowanych białoruskich poetów, śpiewano patriotyczne piosenki. Ważne było, że w obchodach wzięli udział przedstawiciele diaspory ukraińskiej – mówi Kasia Iofe, jedna z organizatorek wydarzenia.

W tym roku, oprócz Warszawy i Krakowa, akcje upamiętniające „Noc rozstrzelanych poetów”, odbyły się również w innych miastach Polski, m.in. w Białymstoku, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i innych.

Źródło: wb24.org/racyja.com

Fot. Racyja.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)