Prezydent Polski Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystym otwarciu Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

– Ten dom jest symbolem wychowania całego pokolenia – „Kolumbów” i Żołnierzy Niezłomnych. Takie właśnie domy, jak ten, stały w całej Polsce – podkreślał Prezydent Andrzej Duda.

– Witold Pilecki – był, jest i będzie symbolem Polaka przez wielkie P, symbolem żołnierza przez wielkie Ż, symbolem człowieka przez wielkie C – zaznaczył.

– Ta droga zaczyna się symbolicznie właśnie tutaj, w tym rodzinnym domu, w którym wychowała się i mieszkała małżonka rotmistrza Witolda Pileckiego, Maria Pilecka z domu Ostrowska – mówił Prezydent, dodając, że była wielką patriotką, jako żona, matka, polska kobieta – od samego początku do samego końca.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny Pileckich i Ostrowskich – syn Rotmistrza Witolda Pileckiego – Andrzej oraz siostrzeniec Marii Pileckiej – Andrzej Marek Ostrowski. Obecni byli również Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, a także Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej (z domu Ostrowskiej), żony Witolda Pileckiego. W tym zabytkowym, odrestaurowanym budynku została otwarta wystawa stała, ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów.

Źródło: prezydent.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)