Prezydent RP, zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach pogrzebowych Bohaterskich Obrońców Westerplatte.

– Obrona Westerplatte jest symbolem walki w obronie dobra. Jest symbolem rozpaczliwej obrony tego dobra aż do śmierci. Dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego bohaterstwa – podkreślał prezydent.

Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego – obok dowódcy, majora Henryka Sucharskiego – spoczęły szczątki westerplatczyków odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie półwyspu.

Andrzej Duda akcentował, że to moment niezwykły dla najbliższych obrońców Westerplatte – to pierwsze, prawdziwe, namacalne pożegnanie, a nie tylko symboliczne, w modlitwie, w duchu, w świadomości tego, że na pewno odeszli, skoro nigdy potem się nie odnaleźli.

Prezydent wskazywał, że Westerplatte to miejsce symbol naszej historii, polskiej walki o wolność, suwerenność i niepodległość. – To miejsce symbol dla całego świata. Miejsce, w którym rozpoczęła się 83. lata temu II wojna światowa – podkreślił.

Andrzej Duda wspominał homilię wygłoszoną na Westerplatte przez Jana Pawła II, podczas której mówił do młodych: „każdy z was moi młodzi przyjaciele ma w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które muszą być realizowane, muszą być bronione„ . W ocenie prezydenta, jeśli takie słowa wypowiada głowa Kościoła oznacza to, że Westerplatte i obrona Westerplatte „jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki”.

Prezydent dziękował Instytutowi Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowym, a także ekspertom, archeologom oraz lekarzom z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy dokonywali identyfikacji.

– Polscy żołnierze, ich najbliżsi, ci tu i teraz, obecni żywi, którzy dzisiaj służą w Wojsku Polskim i którzy będą w nim służyli – wierzę w to – przez najbliższe dziesięciolecia, stulecia, muszą wiedzieć, że choćby nie wiem, co działo się w naszej historii, choćby nie wiem, jak silne i dramatyczne wichry wiały przez tę ziemię łamiąc wszystko, Polacy i Polska podnoszą się jak trawa. Przychodzi Polska, która szuka swoich poległych do skutku, odnajduje i oddaje hołd, zwraca najbliższym żołnierza, syna, ojca, brata i czyni to w sposób niestrudzony – powiedział.

Prezydentowi towarzyszyli szef BBN Jacek Siewiera i minister Wojciech Kolarski. W uroczystości wziął udział też wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Źródło: prezydent.pl

Fot. Marek Borawski/KPRP

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)