W sobotę, 12 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego.

Pierwsi Prezydenci II RP na uchodźstwie – Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski spoczęli w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej. Dotychczas ich szczątki znajdowały się na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii.

Dziś są tutaj. Dziś są na swoim miejscu. Dziś wrócili do ojczyzny, z której musieli kiedyś przymusowo wyjechać. Tej ojczyzny, którą przenieśli w sobie, którą nieśli mimo szyderstw, mimo rechotu komunistów, którzy wyśmiewali się z nich. Podobnie, jak i wielu innych. Oni cały czas wierzyli, że oni niosą w sobie wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i że ta Polska na tej ziemi jeszcze taka będzie. I się nie pomylili

– mówił Andrzej Duda.

W Mauzoleum spoczął również ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – śp. Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką, których szczątki znajdowały się dotychczas w Panteonie Wielkich Polaków.

Obok grobowców prezydentów Raczkiewicza, Zaleskiego, Ostrowskiego i Kaczorowskiego w Mauzoleum znajdą się również dwa sarkofagi symbolicznie upamiętniające prezydenta Edwarda Raczyńskiego, pochowanego w rodzinnym majątku w Rogalinie oraz prezydenta Kazimierza Sabbata, który spoczywa na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.

Źródło: prezydent.pl

Fot. Twitter/Grzegorz Jakubowski

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)