Pułkownik Weronika Sebastianowicz ps. „Różyczka” urodziła się 15 listopada 1931 r. we wsi Pacewicze w pow. wołkowyskim. Obchodzi dziś 91. urodziny. Pamiętamy. 

Weronika Sebastianowicz została żołnierzem Armii Krajowej w wieku trzynastu lat. Wtedy też otrzymała pseudonim „Różyczka”. Podczas II wojny światowej służyła w Nowogródzkim Okręgu AK. Po 1945 roku działała w podziemiu antykomunistycznym aż do aresztowania 7 kwietnia 1951 r. Wraz z rodzicami trafiła do sowieckiego więzienia. Została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. Wróciła z zesłania do Workuty w 1955 r.

Od początku lat 90. aktywnie działa w polskich organizacjach społecznych, w tym pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy AK przy Związku Polaków na Białorusi. Z tego powodu była obiektem szykan ze strony białoruskich władz. W czerwcu 2013 roku Sąd Rejonowy w Szczuczynie nałożył na nią karę grzywny za zorganizowanie “nielegalnego zgromadzenia”. Chodziło o uroczystość, która miała miejsce 12 maja tego roku w Raczkowszczyźnie, gdzie ustawiono i poświęcono krzyż upamiętniający podporucznika Anatola Radziwonika ps. Olech, ostatniego dowódcę polskiego podziemia niepodległościowego na Białorusi, który zginął w 1949 roku podczas sowieckiej obławy. W czerwcu 2014 roku była sądzona za zbiórkę świątecznych paczek dla AK-owców.

W uznaniu za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność społeczną i kombatancką, została w 2012 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku otrzymała Nagrodę „Świadek Historii”, przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i organizacjom spoza Polski.

Źródło: wb24.org/IPN

Fot. YouTube/Muzeum2wojny

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)