Do 20 listopada w Wilnie trwa tradycyjny Odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. W tym roku odpust nosi nazwę Salve Regina (Zdrowaś Królowo). Dziś w kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie odbyła się Inauguracja Odpustu.

Historia modlitwy do Najświętszej Maryi Panny jest długa i pełna uroku. Herman von Altshausen, syn hrabiego z Altshausen, żył jako mnich, kapłan, opat i uczony w klasztorze na wyspie Reichenau od 1020 do swojej śmierci w 1054 roku. Był sparaliżowany od narodzin, co przyniosło mu przydomek “Skurczony” i cierpiał na intensywne bóle. Herman, znany jako błogosławiony, wykazywał głęboką miłość do Matki Bożej Maryi, modląc się o ulgę w cierpieniu. W 1048 roku skomponował muzykę do jednej ze swoich ulubionych modlitw, Salve Regina.

Najświętsza Maryja Panna, jako Królowa Nieba, obdarowuje swoimi łaskami i miłością tych, którzy gorliwie zwracają się do Niej w modlitwie. Dlatego z głęboką szczerością wzywamy naszą Matkę, Najświętszą Maryję Pannę, Salve Regina! Z pełnym zaufaniem kierujemy nasze prośby do Królowej Nieba, miłosiernej Matki, powierzając Jej nasze zmartwienia i prosząc o ochronę ludzkości oraz wybawienie od wszelkich zagrożeń podczas odpustów Jej Opieki.

W niedzielę 13 listopada o godz. 11:00 i 13:00 biskupi litewscy odprawią Mszę Świętą przy otwartym oknie kaplicy Ostrej Bramy.

Źródło: zw.lt

Fot. ZW/ Bartosz Frątczak

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)