Dawny pałac Radziwiłłów w Zdzięciole na Grodzieńszczynie znalazł nowego właściciela. Zabytkowy budynek z 270-letnią historią poszedł pod młotek za jedyne 100 rubli – pisze gazeta „Wieczernij Grodno”.

Władze obwodu grodzieńskiego od wielu lat poszukiwały potencjalnego nabywcę Pałacu w Zdzięciole. A ponieważ żadna poprzednia licytacji nie zakończyła się sukcesem, cena wywoławcza pałacu spadła do wartości 3 jednostek bazowych czyli 96 rubli białoruskich – za cały budynek.

Media podają, że oprócz rosyjskiego biznesmena nie zgłosił się żaden nabywaca, dlatego licytacji nie było. Aby formaliści stało się zadość, a budynek mógł się stać własnością Rosjanina, oferent musiał dopłacić dodatkowe 5% do kwoty początkowej.

Całkowita kwota transakcji wynosi zatem niespełna 187 PLN.

Pałac był własnością rejonu. Całkowita powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku w stylu barokowym wynosi 1527 metrów kwadratowych. Jest podpiwniczony i posiada cztery budynki gospodarcze. Powierzchnia samej działki to 41 arów. Kupujący wydzierżawił tę ziemię na 50 lat.

Teraz pałac należy do biznesmena z Rosji. On sam nie mógł uczestniczyć w aukcji, więc jego interesy reprezentowała Białorusinka Swietłana, która była pełnomocnikiem biznesmena. Jak powiedziała mediom, jej klient nie urodził się na Białorusi ani nigdy tam nie mieszkał, ale kilkakrotnie odwiedzał ten kraj w celach turystycznych. Podobno ceni sobie historię i „pragnie zachować dziedzictwo kulturowe dla obecnych pokoleń”.

– To, co dokładnie tam się pojawi po odbudowie, jest obecnie ustalane i dyskutowane. Jednak z całą pewnością mogę stwierdzić, że pałac będzie miał wyłącznie charakter społeczny, nie ma mowy o komercjalizacji obiektu. Skoro kiedyś był tam szpital, być może powstanie ośrodek rehabilitacyjny lub inna instytucja pomagająca ludziom – zaznaczyła Swietłana.

Choć budynek stoi pusty od sześciu lat, zachował się w dobrym stanie – dodała.

Źródło: kresy24.pl/nashaniva.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)