Od uroczystości na Cmentarzu na Rossie rozpoczęły się dwudniowe obchody 155. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniające jednego z Ojców polskiej niepodległości.

Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnów państwowych Polski i Litwy przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po których głos zabrał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek senior Antoni Macierewicz, który odczytał list przesłany przez marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek, szef gabinetu ministra obrony narodowej, który odczytał list od wicepremiera Mariusza Błaszczaka oraz ambasador RP w Republice Litewskiej Urszula Doroszewska.

W tym niezwykle ważnym dla historii naszego narodu miejscu szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował osoby zasłużone Medalami „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”, „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Po wspólnej modlitwie wielowyznaniowej i odczytaniu Apelu Pamięci uczestnicy uroczystości m. in. weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej złożyli kwiaty przed Mauzoleum Matki i Serca, gdzie pochowana jest Maria z Billewiczów – matka Józefa Piłsudskiego – i serce Marszałka.

Następnie złożono kwiaty w miejscu pochówku dwudziestu powstańców styczniowych, bohaterów trzech narodów – polskiego, litewskiego i białoruskiego – podczas insurekcji roku 1863.

Wieczorem w Kościele pw. św. Teresy w Wilnie została odprawiona Msza święta. Nabożeństwo w intencji marszałka Piłsudskiego, jego rodziców oraz Polski, celebrował biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Organizatorami obchodów jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Polaków na Litwie.

Źródło: UdSKiOR

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)