Dziennikarz „Kuriera Wileńskiego”, wiceprezes Wileńskiego Oddziału ZPL oraz członek Zarządu Fundacji Młode Kresy Rajmund Klonowski został 5 grudnia uhonorowany Krzyżem Służby Niepodległości.

— Jest to odznaczenie wzorowane na Krzyżu Niepodległości, który był przyznawany w okresie międzywojennym. Odznaczenie powstało z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej i było nadawane osobom cywilnym za działalność niewojskową, na rzecz niepodległości Polski, zarówno przed jej odzyskaniem jak i po — powiedział w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Rajmund Klonowski.

Rajmund od wielu lat wspierał swojego dziadka, zmarłego Edwarda Klonowskiego, w działalności Dobroczynnego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie. Miał znaczący wkład jako jeden z inicjatorów i współorganizatorów biegu “Tropem Wilczym” w Wilnie, upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Aktywnie działa również w Związku Polaków na Litwie oraz w Fundacji Młode Kresy. Rajmund jest przede wszystkim rozpoznawalny dzięki swojej pracy dziennikarskiej i publicystycznej.

Właśnie w związku z tym, że działam w różnych organizacjach, biorę udział w projektach i przedsięwzięciach, zostałem w ten sposób doceniony oraz odznaczony Krzyżem Służby Niepodległości. Bardzo mnie cieszy tegoroczna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Padł kolejny rekord frekwencji — pobiegło blisko 800 osób. W ten sposób promujemy etos, to dziedzictwo naszych walczących o niepodległość żołnierzy wyklętych, nie tylko wśród Polaków, ale także i wśród Litwinów. Dzięki temu odnajdujemy wspólne karty historii. Dzięki biegowi można było się dowiedzieć o takim fakcie, upowszechnić o nim wiedzę, że 16 marca 1945 r. w Olkienikach zostało podpisane formalne porozumienie między naszymi żołnierzami wyklętymi z Wileńszczyzny i litewskimi Leśnymi Braćmi. Czyli nasze podziemne państwa współpracowały w walce z rosyjskim najeźdźcą, rosyjskim okupantem. To zadaje też kłam tym antypolskim, sowieckim narracjom, że Armia Krajowa była przestępczą organizacją, że dążyła do zniszczenia Litwy, Litwinów. Wszystko to jest nieprawdą. Właśnie dzięki takim działaniom, w tym także moim, udaje się tego dowieść. Nie jest to łatwe… — przyznał Rajmund.

Krzyżem Służby Niepodległości odznaczeni zostali również: ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, s. Michaela Rak, Agata Antoniewicz, Witold Rudzianiec, prof. Jarosław Wołkonowski.

Źródło: kurierwilenski.lt

Fot. facebook.com/klonowskiwilno

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)