Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” już od ponad 30 lat zrzesza ludzi, dla których język polski jest wartością. W sobotę (10 grudnia) w Białostockim Teatrze Lalek odbył się koncert galowy.

Recytatorzy z Litwy zdobyli najważniejsze nagrody na zakończonych w sobotę (10.12) w Białymstoku finałach 31. Konkursu recytatorskiego dla Polaków z zagranicy „Kresy”. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas koncertu galowego w Białostockim Teatrze Lalek.

To prestiżowa impreza w polskich środowiskach za granicą. Służy promocji i popularyzacji polszczyzny, ale też podnoszeniu i kształtowaniu tożsamości Polaków za granicą.

W tym roku w tygodniowych finałach konkursu i warsztatach artystycznych w Białymstoku i Supraślu wzięło udział 20 recytatorów z dziewięciu krajów: Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Gruzji, Rumunii, Ukrainy i Mołdawii.

Grand Prix konkursu jury przyznało Bartoszowi Wojciechowi Urbanowiczowi z Litwy, który recytował fragment „Kordiana” Juliusza Słowackiego oraz „Punktualność” Sławomira Mrożka.

Zwycięzca „Kresów” był przedstawiany podczas konkursowych recytacji, które w środę odbyły się na deskach Teatru Wierszalin w Supraślu koło Białegostoku, jako miłośnik aktorstwa, śpiewu, fotografii. Laureat mówił wtedy, że wybrane do konkursu utwory, które recytował „definiują go” i nie są wybrane przypadkowo.

Konkurs „Kresy” nosi imię Adama Mickiewicza

Za recytację utworów wieszcza jest przyznawana specjalna nagroda. Zdobył ją Dominik Wołkanowski z Litwy, który w konkursie recytował wiersz „Trójka koni” Adama Mickiewicza oraz „Proszę przyjąć do wiadomości” Ludwika Jerzego Kerna.

Nagrodę publiczności otrzymał Daniel Aleks Marcinkiewicz z Litwy za interpretację „Chcę być koniem” Sławomira Mrożka oraz fragmentu „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza. Podczas konkursu można było zobaczyć pełnię ekspresji tych prezentacji, z grą aktorską.

Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Damulewicza przyznało też pięć nagród (pierwszą, dwie drugie i dwie trzecie) oraz trzy wyróżnienia.

Pierwszą nagrodę dostała Wiktoria Milenko z Kazachstanu.

Drugie: Ester Pyszko z Czech i Margarita Semanaka z Łotwy.

Trzecie nagrody przypadły: Anastazji Mychalczuk z Ukrainy i Danielowi Aleksowi Marcinkiewiczowi z Litwy.

Wyróżnienia otrzymały: Paulina Kiedal z Białorusi, Anna Maisiuki z Gruzji i Stela Małyszko z Litwy – poinformowali organizatorzy.

Konkurs „Kresy” organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska we współpracy z konsulatami RP i organizacjami polskimi.

Źródło: miastobialystok.pl

Fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)