Obchodzimy dziś kolejną rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce, okresu pełnego trudnych doświadczeń, który przyniósł represje, łapanki i śmierć wielu ludzi. Z tej okazji, Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji społecznej  „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, polegającej na zapaleniu świecy 13 grudnia w oknie, jako symbol solidarności z ofiarami tego okresu.

Stan wojenny w Polsce oznaczał wzmożone represje ze strony ówczesnych władz komunistycznych. Dokładna liczba osób, które ucierpiały lub zmarły w wyniku tych działań, pozostaje nieznana, ale szacuje się, że ofiar śmiertelnych było blisko 100.

Członkowie “Solidarności” byli głównym celem komunistów. Około 10 tysięcy osób zostało internowanych, tysiące aresztowanych, a wiele skazanych na długotrwałe więzienie. Liczne osoby straciły pracę, były obserwowane i zastraszane przez reżim.

Pamięć o ofiarach stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi akcję społeczną “Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” w hołdzie dla ofiar tamtych czasów. Każdy może dołączyć do tej inicjatywy, umieszczając zapaloną świecę w oknie, co jest gestem solidarności z tymi, którzy ucierpieli podczas stanu wojennego.

Ten symbol nie jest przypadkowy. Zapalone świecie, na znak solidarności świata z Polakami, można było obserwować 13 grudnia 1981 w wolnych krajach na całym świecie. Do tej akcji włączył się również papież Jan Paweł II, który zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Do podobnego gestu wzywał także prezydent USA Ronald Reagan.

Finał całej kampanii będzie miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Można zapalić także wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Źródło: pr24.pl/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)