Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego wydało zbiór dokumentów pt. „Operacja polska” NKWD 1937-1938 na tle represji wobec Polaków w Białoruskiej SRS. Dokumenty”. Zbiór dotyczy „operacji polskiej”, przeprowadzonej przez NKWD w latach 1937–1938 na terenie Białoruskiej SRS i jest pierwszą publikacją naukową na polskim rynku poświęconą głównie temu zagadnieniu.

Wart podkreślenia jest udział w niej białoruskich historyków, dzięki którym możemy spojrzeć na tę zbrodnię z innej perspektywy i odnaleźć wspólnotę losów ofiar sowieckiego totalitaryzmu bez względu na narodowość.

Na tle innych operacji narodowościowych „operację polską” w Białoruskiej SRS wyróżniał niezwykle szeroki zakres i okrucieństwo stosowanych represji, a także wysoki odsetek osób skazanych na karę śmierci. Tylko od 24 lipca 1937 r. do 1 września 1938 r. aresztowano 21 407 „polskich szpiegów, dywersantów i członków organizacji powstańczych”. Zlikwidowano 467 „rezydentur szpiegowskich”, 13 042 „szpiegów”, 2679 „dywersantów”, 4425 „powstańców” zrzeszonych w 522 „ugrupowaniach powstańczych”. Represje objęły w gruncie rzeczy całą polską ludność sowieckiej Białorusi. „Operacja polska” była elementem Wielkiego Terroru i jedną z największych zbrodni o znamionach ludobójstwa w historii Europy XX w.

Źródło: mieroszewski.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (4 głosów)