Propagandystka Ksenia Lebiediewa na antenie reżimowej telewizji Białoruś 1 zaatakowała proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Sołach w rejonie smorgońskim ks. Leonarda Stankowskiego. Propagandystka wpadła we wściekłość, gdy zobaczyła fresk “Cud nad Wisłą” w miejscowym kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

Portal Katolik.life donosi, że w propagandowym materiale wykorzystano „słowa niektórych parafian, którzy zaczęli publicznie szkalować proboszcza, natomiast sama propagandystka nagrywała potajemnie, bez pozwolenia księdza”.

Ponadto Lebiediewą oburzył fresk „Cud nad Wisłą” przedstawiający Bitwę Warszawską z 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jak pisze na swojej stronie internetowej Wydział Sportu i Turystyki Smorgońskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego, malowidło „przedstawia klęskę reżimu sowieckiego”.

fot. Wikipedia.org

Church of Mother of God of the Rosary in Soły 1.jpg

fot. Wikipedia.org

„Uważa się, że ten fresk ochronił okolicznych mieszkańców przed represjami w latach 30-ch i łatwo w to uwierzyć – w końcu świątynia nie została zniszczona, a nawet nie została zamieniona na magazyn lub muzeum, była czynna nawet w czasach sowieckich, ale stało się to dzięki iście cudownemu zwycięstwu wojsk polskich nad Armią Czerwoną w 1920 r.”

Jednak zdaniem reżimowej propagandystki obraz „nawołuje do podżegania do nienawiści narodowej i religijnej”. Lebiediewa przekonuje, że „Polskę znów męczą bóle fantomowe i jej władze poważnie rozpatrują włączenie Zachodniej Białorusi w skład Polski”.

Katolik.life wyjaśnia, że ​​w czasach sowieckich fresk ten został zamalowany, a po upadku ZSRR, podczas renowacji części ołtarzowej, obraz został odrestaurowany i ponownie poświęcony. Ale teraz, jak mówi ks. Stankowski, „przyszli do mnie w sprawie fresków z rejonowego komitetu wykonawczego, kazali mi to zamalować”. Ksiądz jest jednak “przeciwny, bo są pobłogosławione, poświęcone”.

„Przyjechał specjalnie duchowny wyznaczony przez arcybiskupa, pobłogosławił, czyli są święte. Dlatego ja boję się je ruszyć ”– podkreślił ksiądz rektor.

Oprócz fresku „Cud nad Wisłą” w świątyni znajduje się malowidło, przedstawiające obronę klasztoru na Jasnej Górze w 1655 roku przed Szwedami.

Źródło: wb24.org/niezalezna.pl/katolik.life

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)