Historię Polski można opowiedzieć nie tylko za pomocą książek naukowych, wystaw czy debat, ale również za pośrednictwem komiksów – medium zarówno dla dojrzałych, jak i młodszych odbiorców. Działania Instytutu Pamięci Narodowej wpisują się w ten trend, popularyzując najnowszą historię Polski wśród dzieci i młodzieży.

Najbardziej znanym tytułem wydawanym przez IPN są „Wilcze Tropy”, poświęcone żołnierzom wyklętym. Premierowy epizod wydano podczas I Festiwalu Komiksu Historycznego (w czerwcu 2011 r.) i od tamtej pory seria cieszy się ogromnym zainteresowaniem (zarówno wśród odbiorców w Polsce, jak i za granicą). Każdy z dotychczas opublikowanych sześciu zeszytów przenosi czytelnika w realia powojennej Polski i w przystępny sposób przybliża najciekawsze momenty z życia tytułowego bohatera (m.in. Zygmunta Błażejewicza ps. „Zygmunt”, Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Zdzisława Badochy ps. „Żelazny”).

Wilcze tropy - 1 - "Zygmunt". - Gildia.pl - księgarnia internetowa - komiksy, filmy, książki, muzyka, rpg

Dzięki scenariuszowi Sławomira Zajączkowskiego i rysunkom Krzysztofa Wyrzykowskiego wszystkie albumy tworzą styl narracji filmowej, przez co „Wilcze Tropy” są interesującą lekturą dla każdego zainteresowanego historią Polski. Warto tutaj wspomnieć, że losy niektórych bohaterów przeplatają się, tworząc w ten sposób komiksowe „uniwersum żołnierzy wyklętych”. Ponadto na końcu każdego numeru znajduje się biogram „wyklętego”, reprodukcja fotografii i komentarz historyczny pracowników naukowych IPN do wydarzeń przedstawionych na łamach zeszytu. Najnowszą odsłonę komiksu poświęcono Antoniemu Hedzie ps. „Szary” i jest już dostępna w księgarni IPN.

Strona z komiksu „Wilcze tropy”. Zeszyt 6. „Szary” – Antoni Heda

Drugą popularną serią jest Wojenna Odyseja Antka Srebrnego – 14-letniego chłopca rzuconego w wir wydarzeń II wojny światowej. Tytułowy bohater na skutek różnych perturbacji trafia na wojenny szlak i przemierza świat, walcząc nie tylko o własne przetrwanie na nieludzkiej ziemi w ZSRS, ale i o wolną Polskę. Uczestniczy w obronie twierdzy Tobruk, u boku żołnierzy Andersa walczy w bitwie o klasztor Monte Cassino, bierze nawet udział w operacji „Market Garden”. Opowieść – fabularnie i wizualnie – skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Podobnie jak w przypadku Wilczych Tropów, na końcu każdego numeru załączono komentarz historyczny ilustrujący tło przedstawionych wydarzeń. Dzięki temu zabiegowi każdy album dodatkowo zyskuje walory edukacyjne i w sposób bardzo przystępny, a zarazem atrakcyjny przedstawia historię Polski podczas II wojny światowej. Od 2015 r. wydano dziesięć zeszytów i wszystkie dostępne są w księgarni IPN.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944. Zeszyt 1. Obrona Grodna 1939 r. - Książki - Instytut Pamięci Narodowej

Wydawnictwo IPN przygotowało w tym roku również nowy cykl komiksów zatytułowanych „Tajemnica podlaskiej rakiety V-2. Seria: Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic”. Każda z dwunastu zaplanowanych opowieści zabierze najmłodszych czytelników w podróż po najnowszych dziejach Polski. Pierwszy zeszyt jest już dostępny w księgarni IPN.

Ponadto w ofercie wydawniczej instytutu znajdują się także tzw. komiksy tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom np. „Bitwa Warszawska 1920” wydana w identycznej konwencji co „Wilcze Tropy”, przez tych samych autorów (K. Wyrzykowski i S. Zajączkowski) oraz „Orlęta. Straceńcy. Lwów 1918” autorstwa Marka Turka. Oba tytuły dostępne są w księgarni IPN.

Bitwa Warszawska 1920 - Komiksy - Instytut Pamięci Narodowej

Waleczny Tadzio - Komiksy - Instytut Pamięci Narodowej

Oprócz tego na głównej stronie IPN pojawiły się komiksy stworzone przez uczniów szkół podstawowych i średnich. Ich autorami są laureaci poszczególnych edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanego przez IPN. Opublikowane prace związane są z wydarzeniami II wojny światowej i w ciekawy sposób przedstawiają epizody rozgrywające się na tle wydarzeń historycznych ważnych dla społeczeństwa polskiego.

Komiksy za darmo w PDF

Źródło: IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)