Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie litewskiej telewizji LRT wynika, że Polska jest najbardziej lubianym przez Litwinów obcym krajem. Najgorzej respondenci ocenili Rosję i Białoruś.

Z badania przeprowadzonego przez spółkę Baltijos Tyrimai wynika, że Polskę przychylnie ocenia w sumie 90 procent respondentów. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, które pozytywnie zostały ocenione przez 82 procent badanych. Dalej są Ukraina i Wielka Brytania. W badaniu zdecydowanie gorzej wypadli inni sąsiedzi Litwy. 90 procent ankietowanych negatywnie oceniło Rosję, a 75 procent – Białoruś.

Portal litewskiego nadawcy przytacza opinie jednego z ekspertów, który wskazał, że dobre postrzeganie Polski wynika z tego, że nasz kraj jest kluczowym partnerem dla bezpieczeństwa Litwy. Litwinom może też podobać się zdecydowana polityka Warszawy wobec Rosji oraz wsparcie dla Ukrainy.

Sondaż przeprowadzony w drugiej połowie listopada i na początku grudnia. Wzięło w nim udział ponad tysiąc mieszkańców Litwy.

Źródło: polskieradio.pl

Fot. Andrius Ufartas/BFL

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)