Mjr Eugeniusz Siemaszko był żołnierzem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Wileńsko-Nowogródzkiego w Bydgoszczy. Odszedł 31 grudnia w wieku 93 lat. Ostatnie pożegnanie bohatera odbędzie się jutro o godz. 13.30 (czasu polskiego) w kaplicy na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

Eugeniusz Siemaszko urodził się w Wilnie. Podczas II wojny światowej brał udział w działalności konspiracyjnej organizacji harcerskiej „Szare Szeregi”, a następnie został żołnierzem Armii Krajowej. Brał czynny udział w Powstaniu Wileńskim w 1944 r. W okresie powojennym należał do młodzieżowej grupy niepodległościowej Polska Organizacja Młodzieżowa AK, działającej na terenie Bydgoszczy.

Aresztowany w Tczewie, 14 lutego 1947 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia. 31 marca 1947 r. – na mocy amnestii – karę śmierci zamieniono na 15 lat więzienia.

Miłośnik i propagator Marszałka Józefa Piłsudskiego( inicjator nadania Zespołowi Szkół nr 10 im. Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy oraz utworzenia izby pamięci marszałka), Przekazał eksponaty do szkół w Polsce i Wilnie. Prezes Koła Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (2008-2012).

Wielokrotnie odznaczony: Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości (2013 r.), Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2000), Krzyżem Armii Krajowej (1993).

Źródło: IPN

Fot.Urszulanki.edu.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)