To opowieść o życiu Witolda Pileckiego – jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów II wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, członka ruchu oporu, ochotnika do KL Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego. Premiera internetowa filmu „Rotmistrz Pilecki” miała miejsce wczoraj w serwisie Youtube.

Film powstał z inicjatywy Fundacji Edukacji i Sztuki. Jej prezes i współautor scenariusza Miłosz Lodowski powiedział, że ideą produkcji było ukazanie postaci, która mogłaby stać się spoiwem dla naszego podzielonego społeczeństwa, oraz przypomnienie o bohaterze. Miłosz Lodowski dodał, że autorzy filmu pokazali nadzwyczajną postać służącą ojczyźnie, wychowaną w pewnego rodzaju etosie, również etosie ziemiańskim.

Reżyser filmu Miłosz Kozioł zaznaczył, że opowieść o rotmistrzu Pileckim zbudowana została z siedmiu aktów, które opowiadają jego życie. – Staraliśmy się przejść przez całą jego drogę, od dzieciństwa, od działalności harcerskiej, wojny w 1920 roku, życia w międzywojniu, prowadzenia gospodarstwa rolnego w latach 30., służby w kontrwywiadzie, w ruchu oporu, w Armii Krajowej, jego poświęcenia w KL Auschwitz, w końcu służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie po ostateczną walkę jaką musiał podjąć Witold Pilecki – wyjaśnia reżyser.

Źródło: polskieradio.pl

Fot. kadr z filmu „Rotmistrz Pilecki”

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)