Partię nielegalnych papierosów zatrzymano w Wilnie pod koniec grudnia, ale oszacowanie jej wielkości zajęło trochę czasu, ponieważ schowano ją w kilku wagonach kolejowych w granulacie słonecznikowym. 672 000 paczek o wartości ponad 2,6 mln euro – to największa partia przemytu zatrzymana przez litewską straż graniczną od 2000 r. – poinformował litewski portal Delfi.

Pracownicy Państwowej Straży Granicznej Litwy oświadczyli, że 29 grudnia zorganizowali akcję zatrzymania kontrabandy. Przechwytywanie nielegalnego ładunku odbywało się we współpracy z celnikami oraz pracownikami działu ochrony firmy Koleje Litewskie.

W Wilnie na stacji kolejowej Paniarai pogranicznicy sprawdzili trzy wagony stojącego tam pociągu towarowego. Na Litwę przyjechał z Białorusi przez punkt kontrolny Stasilas. Straż graniczna podejrzewała, że ​​w wagonach może być ukryta kontrabanda. Podczas oględzin w wagonach znaleziono duże worki granulatu słonecznikowego, wśród których znajdowały się pudełka z papierosami.

W pozostałych wagonach nie było kontrabandy. Kamuflaż, ładunek masowy, w trzech wagonach, jak się później okazało, ważył aż 66 ton. Nie można było tego wszystkiego wyładować i wystawić na stacji. Trzy wagony zawierające kontrabandę zostały odczepione i wysłane koleją do Keny.

Zatrzymanie to stało się nietypową operacją straży granicznej, która wymagała dużo czasu zarówno na przewiezienie kontrabandy do Keny, jak i na jej rozładunek i przeliczenie.

W trzech wagonach zatrzymanych przez straż graniczną ukryto 672 000 paczek różnych rodzajów papierosów pochodzących z przemytu z białoruskimi etykietami. Cena takiego ładunku na Litwie wraz ze wszystkimi obowiązkowymi podatkami to ponad 2,6 mln euro. Wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie nielegalnej sprzedaży wyrobów akcyzowych.

W 2022 r. straż graniczna uniemożliwiła wprowadzenie na czarny rynek 4 322 114 paczek papierosów, z czego bezwzględną większość przywieziono z Białorusi. Była to największa roczna liczba skonfiskowanych nielegalnych papierosów od ponad dwóch dekad. Wzrost ten przypisuje się nowym i skuteczniejszym środkom ochrony granic oraz przechwytywaniu dużych przesyłek wyrobów tytoniowych przewożonych pociągami z Białorusi.

W 2022 r. litewska straż graniczna wykryła 51 przypadków prób przemytu koleją i zatrzymała tym samym prawie 3 mln paczek papierosów (to 67 proc. ogólnej liczby papierosów skonfiskowanych przez litewską służbę). Białoruskie papierosy są zwykle transportowane na Litwę wagonami towarowymi, ukrywa się je w ładunkach masowych (wióry, pellety itp.).

Źródło: east24.info/nashaniva.com/delfi.lt

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)