Reżimowi nie wystarcza niszczenie grobów i konfiskata kościołów. Na jaw wyszedł plan Łukaszenki dotyczący „ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej” na Białorusi — pisze kanał w Telegramie „Białoruski wywiad”.

Podczas narady z kierownictwem KGB oraz na spotkaniach „oko w oko” z kierownikami KGB w zachodnich obwodach Białorusi Łukaszenka ponownie poruszył „kwestię polską”, odnosząc się jednocześnie do „sygnałów alarmowych” rosyjskich służb specjalnych i zarzucił KGB „bezczynność, pobłażliwość, a nawet sabotaż”.

Białoruski dyktator usłyszał raport o sytuacji operacyjnej w terenie i dosłownie wpadł w histerię. Powodem były dane białoruskich służb o posiadaczach Karty Polaka oraz o liczbie Białorusinów wyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych, na studia i emigrację polityczną.

Łukaszenka zasugerował, aby każdego, kto ma stosunki z Polską, uznać za „potencjalnego zdrajcę” i zażądał natychmiastowej reakcji, nazywając obecną sytuację przyszłą katastrofą geopolityczną na zachodzie Białorusi i przesłanką do przyszłej wojny.

Szefowi administracji Łukaszenki wydano rozkaz natychmiastowego przygotowania „antypolskiego programu państwowego”.

W wyniku tych działań, na poziomie ideologii państwowej ma obowiązywać stabilna narracja, że ​​„Polska przygotowuje się do powrotu wszystkich terytoriów w granicach przed 17 września 1939 r.”; Polska i wszystko, co polskie, zostanie ogłoszone „wrogami państwa numer jeden”.

Ponadto KGB otrzymało polecenie znacznego rozszerzenia zakresu prac operacyjnych na „polskim kierunku” aż do selektywnego zakazu opuszczania kraju dla niektórych kategorii obywateli pod pretekstem „interesów bezpieczeństwa narodowego”.

Źródło: niezalezna.pl

Fot. W.Pac/Polskie Radio

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)