Homelskie wydanie „Flagsztok” podaje, że w obwodzie homelskim zauważono pojazdy przewożące przeciwczołgowe konstrukcje betonowe zwane „smoczymi zębami”. Według białoruskiego blogera Antona Matolki są one produkowane na potrzeby rosyjskiej armii w białoruskich przedsiębiorstwach.

“Flagsztok” poinformował, że ​​w ciągu ostatniego miesiąca mieszkańcy Homla zauważyli transport betonowych konstrukcji w postaci piramid, podobnych do fortyfikacji przeciwczołgowych, które nazywane są “zębami smoka”. Są to fortyfikacje żelbetowe na planie kwadratu-piramidy o wysokości 90-120 cm, które po raz pierwszy zastosowano w czasie II wojny światowej do tworzenia przeszkód w ruchu czołgów i piechoty zmotoryzowanej.

Teraz rosyjskie wojsko buduje takie linie z betonowych piramid na okupowanych przez siebie ziemiach ukraińskich, a także w obwodzie biełgorodzkim Federacji Rosyjskiej. Wykorzystywane są również przy tworzeniu tzw. „linii Wagnera” na Donbasie.

W Homlu transport takich betonowych fortyfikacji po raz pierwszy zaobserwowano w grudniu. Przewożone są ciężarówkami dalekobieżnymi, najczęściej marki KamAZ z rosyjskimi i białoruskimi tablicami rejestracyjnymi. Średnio w jednej ciężarówce zauważa się 15-20 „zębów”.

„Flagsztok” uważa, że „transport betonowych przeszkód może wskazywać na tworzenie linii obrony w obwodzie homelskim lub briańskim Federacji Rosyjskiej”, ale według Antona Matolki „smocze zęby” zostały wyprodukowane w Homelskim zakładzie wyrobów żelbetowych i od ponad miesiąca są wysyłane do Rosji.

Co więcej, według wstępnych informacji przedsiębiorstwo “Homelżalezabieton” może być nie jedyną białoruską firmą produkującą tego typu fortyfikacje przeciwpancerne dla Rosjan.

Źródło: east24.info/nashaniva.com

Fot. YouTube

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)