Rozpoczęła się budowa Muzeum Obławy Augustowskiej, które będzie mieściło się w tzw. Domu Turka w Augustowie. Dom Turka to dawna siedziba NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa, miejsce kaźni polskich patriotów. Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski oficjalnie przekazał Instytutowi Pileckiego pozwolenia na przebudowę kamienicy.

W środku powstanie muzeum upamiętniające ofiary sowieckiej obławy, przeprowadzonej w lipcu 1945 roku na Suwalszczyźnie. Dotychczas ustalono nazwiska około sześciuset jej ofiar, ale eksperci twierdzą, że zabitych mogło być nawet dwa tysiące. To między innymi w Domu Turka w centrum Augustowa torturowano zatrzymane wówczas osoby.

Dwa lata temu budynek kupił Instytut Pileckiego, polska państwowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem jest utworzenie nowoczesnego muzeum. Całość ma być gotowa z końcem przyszłego roku.

Obława Augustowska to do dziś jedna z największych, do końca niewyjaśnionych tragedii w powojennej historii Polski. W lipcu 1945 roku z terenu Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny aresztowano i wywieziono co najmniej 600 osób. Polacy zostali wywiezieni w kierunku Białorusi i rozstrzelani. Jako możliwe miejsce kaźni niektórzy polscy historycy wskazują wieś Naumowicze na Grodzieńszczyźnie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Augustowie

Fot. IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)