Litewscy europosłowie Juozas Olekas oraz Petras Auštrevičius wezwali do zwiększenia poparcia dla represjonowanych przez reżim dyktatorski obywateli Białorusi, w tym dla polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

„Wzywamy Unię Europejską do zwiększenia wsparcia – zarówno w kraju, jak i poza nim, dla wszystkich odważnych Białorusinów, którzy walczą o suwerenną, pokojową i demokratyczną Białoruś” – napisali europosłowie.

Wyrazili też głębokie zaniepokojenie „trwającymi, umotywowanymi politycznie procesami laureata Nagrody im. Sacharowa i Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bielackiego, który całe swoje życie poświęcił propagowaniu przemian demokratycznych na Białorusi, dwóch członków jego Centrum Praw Człowieka „Wiosna” Walencina Stefanowicza i Władimira Łabkowicza oraz dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta”.

„Nie ma wątpliwości, że te spreparowane procesy mają na celu wywołanie strachu, uciszenie niezależnych głosów i zamknięcie wszelkiej pozostałej przestrzeni dla prawdziwej debaty politycznej na Białorusi. Liczba więźniów politycznych na Białorusi, wymieniona przez „Wiosnę”, jest bezprecedensowa i zbliża się do 1500. W rzeczywistości może być nawet znacznie wyższa, ponieważ wiele ofiar nie może nawiązać kontaktu z obrońcami praw człowieka z obawy przed dalszymi prześladowaniami” – wskazali Olekas i Auštrevičius.

Źródło: europarl.europa.eu

Fot. YouTube

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)