Redakcja mediów Związku Polaków na Białorusi we współpracy z Fundacją “Wolność i Demokracja” przedstawiła działalność i wymierzone przeciwko Poczobutowi represje na wystawie, która z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej została dziś zaprezentowana w Sejmie. W wernisażu udział wzięli przedstawiciele środowisk białoruskich w Polsce oraz przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłana Cichanouska.

– Przed nami ważna wystawa, poświęcona współczesnemu żołnierzowi niezłomnemu. Wystawa, którą musimy pokazywać bardzo szeroko. Jest to współczesny bohater, ktoś kogo my wszyscy, a zwłaszcza młode pokolenie powinno naśladować. Chciałabym żebyśmy dziś zobowiązali się, że kiedy odzyskamy już demokratyczną Białoruś winni zostaną ukarani i każdy kto przyłożył rękę do cierpień Andrzeja i innych uwięzionych – apelowała Wicemarszałek Sejmu do zgromadzonych gości.

Głos zabrała również Swiatłana Cichanouska, która nawiązała do wspólnej historii i bohaterów łączących narody Polski i Białorusi. Wśród nich wymieniła również Andrzeja Poczobuta, który obecnie jest zakładnikiem reżimu Łukaszenki. – Andrzej jest człowiekiem honoru, nigdy się nie poddawał. Odmówił układania się z dyktatorem, odmówił prośby o ułaskawienie, nawet znajdując się w więzieniu w sercu pozostaje wolną osobą. Andrzej zawsze pisał prawdę, mimo że wiedział o tym, że ryzykuje, że może zostać aresztowany. Jest przykładem męstwa dla wielu Białorusinów, jest także symbolem przyjaźni białorusko-polskiej – podkreśliła liderka białoruskiej opozycji.

Podczas wernisażu obecni byli wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska, jej zastępca Christian Młynarek, a także posłowie, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Ambasador Polski na Białorusi.

Prezentowana ekspozycja składa się z kilkunastu plansz przedstawiających zdjęcia Andrzeja Poczobuta przybliżające jego działalność jako dziennikarza, publicysty oraz osoby działającej na rzecz praw Polaków na Białorusi, a także fotografie z demonstracji prowadzonych w jego obronie. Wystawę można również oglądać w wersji cyfrowej.

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

Źródło: sejm.gov.pl

Fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)